W Pograniczu warsztaty z litewską krajką

  • 02.12.2020, 18:50
W Pograniczu warsztaty z litewską krajką
W ośrodku Pogranicze w Sejnach w Pracowni Tkania od maja do grudnia tego roku realizowany jest kolejny program dotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uczestnicy projektu poznają jedną z najstarszych technik tkackich-krajkę. W pierwszej fazie zadania zapoznali się z bogatą historią, wzornictwem, symboliką i różnymi sposobami wykonania krajki. Mistrzynią, która wprowadza w tajniki tej dawnej sztuki ludowej jest Anastazja Sidor z Puńska, która przybliża stare i współczesne tradycje związane z zastosowaniem krajek w obrzędowości, życiu dawnym i współczesnym. Grupa projektowa, aby pogłębić wiedzę, odwiedziła Muzeum Regionalne w Puńsku, gdzie obejrzała bardzo bogate zbiory krajki litewskiej oraz prace wykonane przez mistrzynię.
Przełomowym etapem zadania stała się nauka tkania. Po rozrysowania plastycznych  projektów uczestnicy przygotowywali specjalne krosna do wykonania indywidualnej, wielokolorowej ozdobnej krajki. Prace nad krajką wybieraną oraz tkaną na tabliczkach trwają do dziś.
Projekt zakończy się wystawą wykonanych prac, pokazem dokumentacji fotograficznej i filmowej. Po zakończeniu wszystkich przewidzianych działań, wystawa krajek będzie udostępniana różnym grupom oraz indywidualnym odbiorcom.

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

BJH
BJH 03.12.2020, 08:27
Covid to straszny morderca zamordował w Polsce grypę , wylewy , zawały , nowotwory i umysły Polaków. Przerażające!!!

Pozostałe