Głuszce z Białorusi trafiły do Nadleśnictwa Głęboki Bród

  • 19.10.2020, 17:47
Głuszce z Białorusi trafiły do Nadleśnictwa Głęboki Bród
Leśnicy z Nadleśnictwa Głęboki Bród odnawiają populację głuszca w Puszczy Augustowskiej. W październiku wypuścili na wolność 10 ptaków, które wyhodowali w swojej wylęgarni oraz 14 głuszców zakupionych na Białorusi.

Głuszec to zagrożony wyginięciem gatunek dużego ptaka z rodziny kurowatych. W Polsce populacja głuszca wynosi od 500 do 600 sztuk. W Puszczy Augustowskiej jest ich ok. 50.

Projekt odnowy populacji głuszca w Puszczy Augustowskiej trwa od 2013 roku. W tym czasie leśnicy wyhodowali i wypuścili na wolność ponad 150 ptaków.

Nadleśnictwo kilka dni temu kupiło także 7 kur i 7 kogutów z hodowli głuszców znajdującej się w pobliżu Puszczy Nalibockiej na Białorusi. "Dotychczasowe ptaki pochodzące z naszej hodowli są ze sobą spokrewnione, o tym samym genotypie. Należało zatem urozmaicić geny żyjących u nas ptaków, co wzmocni ich populację" - powiedział Grzegorz Myszczyński z Nadleśnictwa Głęboki Bród.

Według obserwacji leśników w środowisku naturalnym przeżywa ok. 20 proc. młodych. Ptaki te są narażone na aktywność drapieżników i to jest główny powód ich umieralności. Gdyby nie ingerencja człowieka, głuszca nie byłoby już w Puszczy Augustowskiej. Głuszce, które trafiają na wolność mają założone nadajniki telemetryczne, dzięki którym ornitolodzy lokalizują i monitorują miejsce ich pobytu.

Myszczyński poinformował, że w 2021 roku zostanie zmodernizowany ośrodek hodowlany głuszca w Głębokim Brodzie. Dzięki tej inwestycji wylęgarnia będzie większa i więcej ptaków będzie trafiało do środowiska naturalnego w całej Polsce. Będzie też można oglądać tam głuszce na żywo.

JB

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe