W niedzielę w Berżnikach obchody 100-lecia Wiktorii Niemeńskiej

  • 18.09.2020, 11:59 (aktualizacja 18.09.2020, 12:02)
W niedzielę w Berżnikach obchody 100-lecia Wiktorii Niemeńskiej Fot. Szkoła Podstawowa w Poćkunach
W najbliższy weekend odbędą się obchody setnej rocznicy bitwy niemeńskiej. Główne uroczystości zaplanowane są na niedzielne przedpołudnie.

W Berżnikach stoi pomnik poświęcony ofiarom bitwy niemeńskiej. I to właśnie tu, na cmentarzu parafialnym w niedziele o godzinie 11:00 mszą polową rozpoczną się obchody setnej rocznicy bitwy niemeńskiej. Po mszy zostaną wręczone sztandary i odznaczenia państwowe. Przewidziane są wystąpienia różnych środowisk i złożenie kwiatów pod pomnikiem Wiktorii Niemeńskiej. Dzień wcześniej w sobotę w Sejnach w Zespole Szkół Ogólnokształcących o godzinie 14:00 zostanie otwarta wystawa plenerowa, po której nastąpi sesja historyczna. 

Warto przypomnieć, że Bitwa Niemeńska była drugą - po sierpniowej bitwie warszawskiej i kontrataku znad Wieprza - fazą polskiej kontrofensywy przeciw bolszewikom w 1920 roku. Jednym z epizodów bitwy był bój sejneński z Litwinami 22 i 23 września 1920 roku w okolicach Berżnik i Sejn, gdzie zginęło wielu żołnierzy. Były to najkrwawsze polsko-litewskie walki w historii obu narodów. 

Bitwa nad Niemnem trwała od 20 do 26 września. Decydujące starcie wojny polsko-bolszewickiej rozgrywało się od Brześcia nad Bugiem na południu po ziemię sejneńską na północy. Zakończyło się polskim triumfem i zwycięstwem wojny, co zaowocowało podpisaniem traktatu pokojowego w Rydze. 

TM

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe