Żołnierze przekopują działkę na ul. Mickiewicza w poszukiwaniu ludzkich szczątków

  • 07.09.2020, 16:15
Żołnierze przekopują działkę na ul. Mickiewicza w poszukiwaniu ludzkich szczątków
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pod nadzorem Policji przekopują działkę przy ul. Mickiewicza w poszukiwaniu ludzkich szczątków z cmentarza staroobrzędowców. Kości, które dotąd znaleziono zostaną przebadane przez biegłych.

Na działkę przy ulicy Mickiewicza w Sejnach trafiło wiele wywrotek ziemi z cmentarza staroobrzędowców w Białogórach. Tam kilka tygodni temu nowi właściciele działki rozpoczęli porządkowanie terenu. Ziemię z kośćmi z tego miejsca wywieziono do Sejn, na jedną z działek przy ul. Mickiewicza.
Jak informuje Policja, prace w tym miejscu potrwają kilka tygodni. „To żmudna, czasochłonna praca. Trzeba przeszukać teren centymetr po centymetrze“ - powiedziała rzeczniczka sejneńskiej Policji Edyta Pacuk. Znalezione kości będą badane przez ekspertów, którzy ustalą czy to kości ludzkie.
Prokuratura Rejonowa w Sejnach już w sierpniu wszczęła postępowanie w sprawie znieważenia zwłok we wsi Białogóry w gminie Giby. W miejscu dawnego cmentarza staroobrzędowców już kilka tygodni temu znaleziono kilkanaście ludzkich kości.
Stary cmentarz staroobrzędowców znajduje się na terenie prywatnej działki, która ma status rekreacyjno-wypoczynkowy. W 2016 roku została kupiona przez prawnika z Białegostoku od mieszkańca gminy Giby. Właściciele działki tłumaczą, że nie wiedzieli o istnieniu cmentarza na ich posesji. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Białymstoku twierdzi, że informował ich o tym fakcie.
JB

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Liszka
Liszka 07.09.2020, 17:13
Nikogo nie posądzam o brak dobrej woli ale zastanawiam się jak to możliwe że obecny właściciel, prawnik nie sprawdził dokladnie jaki jest stan prawny działki.

Pozostałe