Obchody 75. rocznicy Obławy Augustowskiej już rozpoczęte

  • 14.07.2020, 12:28 (aktualizacja 14.07.2020, 12:33)
Obchody 75. rocznicy Obławy Augustowskiej już rozpoczęte
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w rajdzie szlakiem Ofiar Obławy Augustowskiej. Można było też obejrzeć film „To był lipiec 1945”.

10 lipca Stowarzyszenie Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Sejnach rozpoczęło projekt ,,W hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej”. Właśnie tego dnia w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Gibach odbyło się spotkanie popularyzatorsko-edukacyjne podczas którego był wyświetlony film ,,To był lipiec 1945”. Na spotkaniu obecny był reżyser filmu, który opowiedział o pracy nad filmem i doświadczeniu podczas spotkań ze świadkami tych strasznych wydarzeń. Po obejrzeniu filmu wywiązała się wśród zebranych dyskusja . Należy także podkreślić obecność świadków Obławy Augustowskiej oraz członków rodzin.

11 lipca odbył się rajd rowerowy szlakiem Ofiar Obławy Augustowskiej. W rajdzie udział wzięło kilkadziesiąt osób, najmłodszy uczestnik rajdu miał 3 latka a najstarszy 81. Uczestnicy otrzymali koszulki i czapeczki z logo organizatorów, następnie wyruszyli w trasę spod szkoły w Gibach. Pierwszym przystankiem była Góra Krzyży, ksiądz proboszcz Jarosław Pierzgalski odmówił modlitwę za Ofiary Obławy a następnie za uczestników rajdu. Uczestnicy pokonali ok. 20 km zatrzymując się przy każdej tablicy na trasie ścieżki rowerowej szlakiem Ofiar Obławy Augustowskiej. Po zakończeniu rajdu każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i znaczek. Było ognisko i poczęstunek.

12 lipca w Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, o godzinie 12.00 przedstawiciele stowarzyszenia, Urzędu Gminy w Gibach, służb mundurowych, motocykliści , mieszkańcy Gib oraz turyści zebrali się na wzgórzu krzyży aby uczcić Ofiary Obławy Augustowskiej. Na początku został odśpiewany hymn, następnie ksiądz prałat Stanisław Wysocki odmówił modlitwę. Zostały także złożone kwiaty i zapalone znicze.

 

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe