Wojna wokół darowizny miasta dla STOnZ. Czyj jest mały park? (publikujemy akt notarialny)

  • 10.07.2020, 17:26 (aktualizacja 10.07.2020, 18:18)
Wojna wokół darowizny miasta dla STOnZ. Czyj jest mały park? (publikujemy akt notarialny)
Minęło 10 lat od chwili, gdy Sejny wolą radnych przekazały w 2010 roku 0,2 ha gruntu w centrum (teren „małego parku” z fontanną) działaczom ochrony zabytków. W ciągu dekady miały tam powstać sukiennice, odbudowane na miejsce tych spalonych w 1943 roku przez Niemców. Nie powstały. Co z darowizną?

Od przekazania darowizny w czerwcu tego roku minęło 10 lat. Burmistrz Arkadiusz Nowalski zabiega o zwrot gruntu od Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w myśl zawartej w 2009 roku umowy. Powód? STOnZ nie wybudował sukiennic. Także stan „małego parku” nie jest dobry. W sezonie turystycznym to miejsce nie zachęca, lecz wręcz odstrasza gości spoza miasta. Nie inaczej z mieszkańcami.
Na pomysł przekazania w darowiźnie parku STOnZ wpadł ówczesny burmistrz Jan Stanisław Kap. Stowarzyszenie miało wielkie plany odbudowy sukiennic. Kap tłumaczył radnym, mediom i mieszkańcom, że jeżeli Stowarzyszenie nie wybuduje sukiennic w ciągu 10 lat, działki wrócą do miasta. Plany się nie powiodły a Robert Klucznik, prezes STOnZ deklarował, że zwróci miastu darowiznę. W czwartek portal Sejny Net poinformował, że Stowarzyszenie nie chce oddać działek i czuje się ich prawowitym właścicielem. Spróbowaliśmy spytać o to Roberta Klucznika, ale nie odbiera telefonu.
W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców tą sprawą publikujemy cały akt notarialny, który według nas został tak skonstruowany, że jego interpretacja nie jest oczywista. Z pewnością sprawą zajmą się prawnicy i sąd.
Jacek Buraczewski

 

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Waszek.
Waszek. 10.08.2020, 16:37
Na podstawie artykułu 897 kodeksu cywilnego paragraf 1 darczyńca może cofnąć darowiznę jeżeli obdarowany nie spełnia warunków zgodnych z umową a w tym wypadku z aktem notarialnym.
obserwator
obserwator 14.07.2020, 12:35
Nie rozumiem powstania takich kontrowersji wokół tego tematu. Świadczy to o braku znajomości prawa i umiejętnego czytania prawa przez burmistrza. Panie burmistrzu, nieznajomość prawa szkodzi.
Janek
Janek 12.07.2020, 09:16
§8. Sami powinni oddać....

Pozostałe