Święto Siei: zupa rybna, sielawa i tort na 10-lecie Lokalnej Grupy Rybackiej

  • 05.09.2019, 17:53 (aktualizacja 05.09.2019, 20:01)
Święto Siei: zupa rybna, sielawa i tort na 10-lecie Lokalnej Grupy Rybackiej
7 września po raz 10. Święto Siei w Wigrach i 10-lecie powstania Lokalnej Grupy Rybackiej Pojezierze Suwalsko-Augustowskie. Z tej okazji rozmowa z Cezarym Cieślukowskim, szefem LGR.

7 września odbędzie się kolejna edycja Święta Siei. Co ciekawego zaproponujecie tego dnia na Wigrach?

Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie” będzie tego dnia obchodziła 10-lecie istnienia. Dokładnie 10 lat temu, 7 września 2009 r. zebrała się w siedzibie Euroregionu Niemen w Suwałkach grupa osób, która powołała do życia całkiem nowy podmiot na mapie województwa podlaskiego, Lokalną Grupę Rybacką. Święto Siei to nasza sztandarowa impreza promocyjna w formie pikniku rodzinnego, którego celem jest promocja Suwalszczyzny, naszych walorów, osiągnięć lokalnego rybactwa oraz promocja spożywania ryb i potraw z ryb w różnej postaci. Oczywiście w związku z jubileuszem będzie mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych. Ale przede wszystkim każdy gość naszego pikniku będzie mógł posmakować zupy rybnej z ryb słodkowodnych gotowanej w czasie pikniku, świeżutkiej wędzonej sielawy i jubileuszowego tortu rybnego.

Co przez 10 lat udało się zrobić LGR dla regionu?

Jubileusz 10-lecia Lokalnej Grupy Rybackiej to doskonała okazja do pochwalenia się dorobkiem i osiągnięciami. Mówiąc ogólnie na nasz sukces składa się aktywizacja społeczności lokalnych, promocja walorów Pojezierza Suwalsko – Augustowskiego, skuteczna realizacja projektów współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej, małe i duże inwestycje publiczne i prywatne, wydarzenia kulturalne i sportowe, inicjatywy, które na trwałe wpisały się w krajobraz Suwalszczyzny. Warto tu przypomnieć przynajmniej niektóre z nich. Oczywiście Święto Siei, Dzień Rybaka, Zawody Wędkarskie, Kampania Sprzątanie brzegów rzek i jezior, Świąteczny karp, Jedź rowerem z LGR-em, Międzynarodowe Targi Turystyczne i Wędkarskie i wiele, wiele innych.

Dzięki LGR powstały ciekawe inwestycje w wielu gminach.

Na obszarze każdej gminy z obszaru LGR realizowane były duże inwestycje publiczne, min. Centrum kulturalne w Krzywem, ul. Nadrzeczna w Raczkach, Plaże i kąpieliska w Becejłach, Kaletniku, Błaskowiźnie, Bakałarzewie, Przerośli, Sidorach, Wiżajnach, Izba Pamięci Jaćwieskiej i turystyczny Szlak Jaćwieski w Szurpiłach, remont kościoła w Jeleniewie, zakup samochodów strażackich i łodzi ratowniczych dla PSP i OSP za ponad 11 mln. zł i mnóstwo innych. Dzisiaj do LGR należy ponad 360 podmiotów, osób fizycznych i prawnych, które na co dzień aktywnie uczestniczą w naszych inicjatywach.

Jaka przyszłość czeka takie stowarzyszenia jak LGR, które pozyskują środki unijne?

To jest trudne pytanie, które dotyczy zarówno Lokalnej Grupy Rybackiej, jak i Euroregionu Niemen. Wiadomo, że priorytety Unii Europejskiej zmieniają się w każdej nowej perspektywie finansowej. Śledzimy na bieżąco zmiany i dostosowujemy organizację do nowych wyzwań. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa był priorytetem polityki rybackiej i morskiej w poprzedniej perspektywie, obecnie dysponujemy jedynie ¼ poprzednich funduszy, dlatego bardziej angażujemy się w projekty regionalne, np. dotyczące odnawialnych źródeł energii, ogniw fotowoltaicznych i solarnych dla gospodarstw domowych. Jestem pewien, że jeszcze nie raz pozytywnie zaskoczymy mieszkańców Pojezierza Suwalsko – Augustowskiego ciekawymi inicjatywami. Dzisiaj świętujemy.

html_html

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe