Czy mieszkańcy Sejn powinni płacić za psy?

  • 20.08.2019, 16:54
Czy mieszkańcy Sejn powinni płacić za psy?
Przed wakacjami radni nie zdecydowali się uchylić takiego podatku. Są argumenty „za” i „przeciw” takiej decyzji.

Aktualna stawka to 55 zł od jednego psa i 50 zł od każdego następnego. Zwolnieni z opłaty są emeryci i renciści, właściciele psów wysterylizowanych, oraz ci, którzy na zabudowanej działce mają jedno zwierzę. W zeszłym roku miasto uzyskało od mieszkańców 5,7 tys. zł w ramach tego podatku.

„Uzyskiwane dochody są nieadekwatne do pracy poświęcanej temu. Jest to promil dochodów własnych miasta.” – powiedziała skarbnik Bożena Miszkiel.

Skarbnik wraz z burmistrzem złożyli projekt uchwały o uchyleniu miejskiego prawa regulującego opłaty za posiadanie psów.

„Wiele osób pyta mnie: dlaczego jeszcze płacimy za psy, w innych miejscach to się zdejmuje” – mówił burmistrz Arkadiusz Nowalski, nazywając podatek bezsensem ekonomicznym.

Apelował do radnych, żeby rozważyli, co będzie lepsze. Podatek działa porządkująco, np. – jak podkreśla Nowalski – dzięki niemu udało się zdyscyplinować mieszkańca centrum Sejn, właściciela watahy psów, która biegała po mieście, a także mieszkańca lokalu komunalnego, hodującego w nim kilka psów. Zdaniem burmistrza miasto powinno raczej wspomóc mieszkańców w sterylizacji zwierząt.

Radni zagłosowali nad projektem, nie podjęli jednak tej uchwały. Trzech radnych zagłosowało „za”, trzech „przeciw”, sześć osób wstrzymało się. Przewodnicząca rady Jolanta Bagińska przyznała, że urzędnicy mają trudność z ustaleniem w terenie liczby psów należących do sejnian.

„Nie każdy rzetelnie udziela odpowiedzi, nie każdy wpuszcza do domu. Jest to trudne do sprawdzenia” – powiedziała.

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Sejnianin
Sejnianin 21.08.2019, 11:40
Jestem za podatkiem od psów -ale pod warunkiem ze pieniadze z tego zostana przeznaczone na sprawy związane z psami/no.pojemniki na odchody itd a nie na inne cele. Powinien byc tez podatek od kotów. Może wtedy ci co maja je po 5 i wiecej i trzymaja w np.blokach by się opamietali.
n
n 21.08.2019, 09:33
po pierwsze program sterylizacji właścicielskich psów za miejskie pieniadze. Po drugie - normalne, prawidłowo działajace schorsnisko, a nie takie które nie realizuje ustawy o ochronie zwierzat. Jesli Sejny tego nie rozumieją - zawsze bedzie burdel
sejneńczanka
sejneńczanka 20.08.2019, 19:36
Bardzo dużo psów mają mieszkańcy , czas by płacili podatki, całe miasto, wszystkie trawniki są ob.......ne.

Pozostałe