Czy Rail Baltica przetnie Puńsk? To jeden z wariantów

  • 06.08.2019, 15:45 (aktualizacja 06.08.2019, 15:52)
Czy Rail Baltica przetnie Puńsk? To jeden z wariantów
Oczekiwana przez wielu inwestycja Polskich Kolei Państwowych może się okazać poważnym problemem dla mieszkańców Puńska, jeśli nowoczesna linia zamiast przez Trakiszki, zostanie poprowadzona między puńskim skansenem, a cmentarzem.

Nie tego spodziewano się w Puńsku, kiedy ruszyły przygotowania do budowy linii kolejowej, biegnącej z Ełku przez granicę państwa na Litwę i do pozostałych krajów nadbałtyckich. Ma to być nowoczesna trasa kolejowa, na której pociągi będą rozwijać prędkość 200–250 km na godzinę i która zmniejszy ruch ciężarowy na drogach w myśl hasła „tiry na tory”.

Szansę na wykorzystanie po latach opuszczenia miał mieć dworzec kolejowy w Trakiszkach. Tymczasem, kiedy ujawniono trzy warianty planowanego przebiegu Rail Baltici, okazało się, że jeden z nich przewiduje tory biegnące przez Puńsk, konkretnie w pobliżu ul. Albinasa Morkusa, pomiędzy skansenem, a parafialnym cmentarzem. Tu też miałby stanąć nowy dworzec PKP. To oznaczałoby podział pól i trudności z dostępem do nich, wywłaszczenia gospodarzy, a nawet wysiedlenia.

Wójt gminy Witold Liszkowski zapowiada walkę z tak niekorzystnym dla mieszkańców wariantem. Zebrano już ponad tysiąc podpisów w proteście, zwołane jest zebranie w tej sprawie. Wybór wariantu przebiegu linii ma zapaść na przełomie tego i kolejnego roku. Prawdopodobnie do tego czasu puńszczanie mogą walczyć o zmianę w planach inwestycyjnych. Zapewne zwrócą się też o pomoc do rządów Polski i Litwy.

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Polak
Polak 09.08.2019, 12:29
od wieki wieków litwini byli glupcami i tym razem tez.Jedyny sposob by gmina Puńsk byla wieksza jest niezbedna infrastruktura taka jak drogi czy kolej inaczej nigdy miasteczko nie rozwinie się.Lepiej jest zlikwidować kilka gospodarstw na korzyść gminy zeby powstala stacja niz dalej egzystować w tej zacofanej miescinie gdzie po godzinie 19.00 zywej duszy niema na ulicy
Czytelnik
Czytelnik 08.08.2019, 22:47
Jakim znowu problemem dla mieszkańców Puńska? Raczej dla ludzi którym nigdy nic się nie podoba. Mieszkańcy chcą dworca a najgorsze jest to że szanowne lokalne władze kiedyś skończą swoją kadencję a zamieszanie które teraz wprowadzają może spowodować brak dworca w Puńsku. Puszczanie takich wieści w eter że niby nikt tego dworca nie chce to jawne działanie na niekorzyść regionu!
Puńszczanin
Puńszczanin 22.08.2019, 11:33
Kolej do 200 km na godzinę kilkaset metrów od miasteczka. Przecież żyć się tam nie da . Nie ma co się okłamywać pociągi będą jeździć jedynie towarowe a kontenery raczej się przed granicą nie zatrzymają aby rozprostować kości .

Pozostałe