Rozpoczął się Festiwal Organowy Młodych w Sejnach

  • 02.08.2022, 11:07
Rozpoczął się Festiwal Organowy Młodych w Sejnach
Po raz 29 przy sejneńskich organach zasiedli profesorowie i studenci wykonujący muzykę poważną i sakralną. We wtorek w bazylice rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Organowy Młodych Juniores Priores Organorium Seinensis.

Rano o godz. 10-tej rozpoczął się kurs mistrzowski prof. Martina Schmedinga. O godz. 17.30 rozpocznie się msza św. a po niej koncert inauguracyjny zagra prof. Józef Serafin ze studentami, którzy będą szkolić się na warsztatach organowych. W imprezie biorą udział studenci z Polski i zagranicy, którzy mają szkolić się podczas festiwalu na ponad stuletnich sejneńskich organach w bazylice pw. Najświętszej Marii Panny.
Tradycyjnie w imprezie biorą udział prof. Julian Gembalski z Katowic i prof. Józef Serafin z Warszawy. Dodatkowo w tym roku dołączył do nich niemiecki muzyk prof. Martin Schmeding oraz prof. Jarosław Wróblewski z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Do soboty codziennie odbywać się będą w Sejnach poranne kilkugodzinne warsztaty organowe i wieczorne koncerty mistrzowskie, na które przychodzi wielu turystów. Festiwal zakończy się wspólnym koncertem wszystkich uczestników festiwalu w sobotę wieczorem.
Studenci i wirtuozi, którzy choć raz zagrali na sejneńskich organach, bardzo chwalą sobie ich barwę i dźwięk. Sejneńskie organy zbudował w 1907 roku Jonas Garelevicius, organmistrz z Litwy. Z powodu specyficznego brzmienia tego instrumentu, muzycy chętnie przyjeżdżają do Sejn, by na nim grać.

29. Międzynarodowy Festiwal Organowy Młodych „Juniores Priores Organorium Seinensis” organizuje Parafia rzymskokatolicka w Sejnach z Ośrodkiem Kultury. Impreza jest współfinansowana ze środków Województwa Podlaskiego.

Program festiwalu:

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe