Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 22:16
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Pochowano szczątki pierwszej odnalezionej ofiary obławy augustowskiej

Na cmentarzu w Augustowie odbył się w poniedziałek pogrzeb pierwszej odnalezionej ofiary obławy augustowskiej. Szczątki Wacława Sobolewskiego o pseudonimach "Sęk" oraz „Skała” zostały odnalezione w trakcie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN w 2019 roku.
Pochowano szczątki pierwszej odnalezionej ofiary obławy augustowskiej

Obława augustowska jest największą zbrodnią komunistyczną dokonaną na Polakach po II wojnie światowej. Nazywana jest również "małym Katyniem".

77 lat temu, 12 lipca 1945 r., oddziały NKWD i Smiersz rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Operacja nazwana została obławą augustowską. Obecnie mówi się nawet o ok. 2 tys. ofiar.

Wciąż nie wiadomo, gdzie są groby ofiar. W ramach śledztwa IPN biegli z zakresu kartografii, którzy analizowali powojenne zdjęcia lotnicze, wskazali ponad 60 miejsc na Białorusi - większość w okolicach miejscowości Kalety, które mogą być jamami grobowymi.

Szczątki Wacława Sobolewskiego zostały odnalezione w trakcie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN w październiku 2019 r. w okolicach miejscowości Osowy Grąd w powiecie augustowskim.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą pogrzebową w Bazylice Mniejszej w Augustowie. Potem kondukt pogrzebowy przeszedł ulicami miasta na cmentarz, gdzie trumnę ze szczątkami złożono w grobie wojennym.

Obecny na uroczystości wiceminister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział, że to uroczystość symboliczna. "Ten grób ma być symbolem, ma być miejscem które będzie skłaniało nas do refleksji, że ci którzy oddawali życie za wolną ojczyznę, oddawali ją nie na darmo. To +Sęk+ chciał, by następne pokolenia Polaków żyły w wolnej ojczyźnie" – powiedział Piontkowski.

Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku Piotr Kardela powiedział, że jedna z hipotez dotycząca miejsca, gdzie mogą spoczywać pozostałe ofiary obławy mówi o terenie tuż za pasem granicznym Polski i Białorusi w miejscowości Kalety. Dodał jednak, że od wielu lat nie ma możliwości zbadania tej hipotezy, tym bardziej w obecnej sytuacji politycznej w Europie.

"Upadają wszystkie imperia. Miejmy nadzieję – jak to, że archiwa nie płoną, a kości leżą tam, gdzie zostały złożone, że przyjdzie taki moment, że odszukamy pozostałe ofiary obławy – największej komunistycznej zbrodni w powojennej Polsce" – dodał Kardela.

Wnuczka poległego żołnierza Jolanta Radziewicz powiedziała podczas uroczystości, że to co się wydarzyło było spełnieniem marzeń jej nieżyjącej babci, żony Wacława Sobolewskiego.

"Babcia wiedziała o wszystkim od zawsze i mówiła +mój Wacek leży w polu i marzę o tym, że przyjdzie dzień, że mój Wacek znajdzie swoje miejsce i będę mogła przyjść zapalić świeczkę i zaśpiewać mu ulubioną piosenkę pt. Dziś do ciebie przyjść nie mogę+" – wspominała przy grobie Radziewicz.

Wacław Sobolewski urodził się 12 sierpnia 1916 r. we wsi Topiłówka w pow. augustowskim. W 1932 r. został przyjęty do Podoficerskiej Szkoły Piechoty dla Małoletnich w Śremie, po ukończeniu której został skierowany do 78 pp. w Baranowiczach. Podczas wojny obronnej 1939 r. walczył w obronie Warszawy. Po kapitulacji dostał się do niewoli, z której zbiegł.

W 1941 r. wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. W czerwcu 1942 r. zagrożony aresztowaniem zorganizował oddział partyzancki i zamieszkał we wsi Kamienna Nowa w pow. sokólskim. Zatrzymany tam przez Sowietów zginął zastrzelony podczas próby ucieczki z grupy Polaków aresztowanych i konwojowanych w ramach obławy augustowskiej.

JB



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JerzyTreść komentarza: A,dlaczego mieszkańcy Sejn nie moga mieć dostępu do większej ilości sklepowData dodania komentarza: 10.07.2023, 22:28Źródło komentarza: Park Handlowy to rozwój Sejn i nowe miejsca pracyAutor komentarza: SejnianinTreść komentarza: Jestem za galeria handlowa na lakowa/konarskiego. Mam też nadzieje,że po wyborach nie będzie już obecnego burmistrza SejnData dodania komentarza: 10.07.2023, 21:13Źródło komentarza: Park Handlowy to rozwój Sejn i nowe miejsca pracyAutor komentarza: :-(Treść komentarza: O jakim dystansie się mówi.ludzie co się dzieje w jedne ze szkół w Sejnach.maseczek nikt nie nosi.ani pracownicy,ani nauczyciele ,ani uczniowie. Klasy na lekcjach są łączone. O żadnej odległości nie ma mowy.wszystko jest normalnie jakby tego wirusa nie było. A jeszcze dzieci kolejny tydzień jeżdżą na wycieczki. Nie rozumiem czy w szkołach nie ma żadnej kontroli?gdzie jest senepid.może po takim komentarzu ktoś zaciekawi się co się dzieje w szkołach!!!!!!Data dodania komentarza: 21.10.2021, 21:05Źródło komentarza: Apel wojewody o przestrzeganie reżimu sanitarnego i szczepienie sięAutor komentarza: pomazaniecTreść komentarza: Pocieszcie się ile możecie ze szpitala jak wygra KO to wam zlikwiduje szpital, obiecało nie kto inny jak Grocki.Data dodania komentarza: 08.09.2021, 11:18Źródło komentarza: Donald Tusk odwiedził Sejny (zdjęcia)Autor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jestem katolikiem i ta akcja pod budynkiem synagogi w Sejnach jest dla mnie profanacją symboli religijnych Kościoła Rzymskokatolickiego. Stanowi to rażącą obrazę moich uczuć religijnych. W związku z powyższym wnoszę do organów ścigania o wszczęcie postępowania wobec osób profanujących zgodnie z art. 196 Kodeksu Karnego.Data dodania komentarza: 04.09.2021, 20:47Źródło komentarza: Sejny: Atak na synagogę, użyto wody święconej i atrybutów religijnychAutor komentarza: ZuzkaTreść komentarza: Dulska? totalny przezytek, choc na jej hipokryzji wieeelu sie opiera...Data dodania komentarza: 04.09.2021, 17:20Źródło komentarza: W piątek Narodowe Czytanie - tym razem Moralność Pani Dulskiej
Reklama
Reklama