Litwini z Puńska i Sejn pamiętają tragedię w Wilnie

  • 13.01.2022, 11:08 (aktualizacja 13.01.2022, 11:12)
Litwini z Puńska i Sejn pamiętają tragedię w Wilnie Fot. Wikupedia
Litwini z Puńska oraz całego powiatu sejneńskiego pamiętają tragiczne wydarzenia pod wieżą telewizyjną w Wilnie w 1991 r. W czwartek w gminie Puńsk odbyła się niewielka uroczystość związana z 31. rocznicą tamtych wydarzeń.

13 stycznia 1991 r. jednostki Armii Radzieckiej wkroczyły do Wilna, zajęły wieżę telewizyjną i inne strategiczne obiekty. Doszło do starć, w których zginęło 14 osób narodowości litewskiej, a piętnasta zmarła od odniesionych obrażeń. Mniejszość litewska w Polsce prowadziła wówczas zbiórkę lekarstw i pieniędzy. Na Litwie 13 stycznia jest obchodzony jako Dzień Obrońców Wolności.

W urzędach, instytucjach oraz w domach prywatnych polskich Litwinów zostały z rana zapalone znicze. Władze gminy Puńsk oraz przedstawiciele organizacji mniejszości litewskich wzięli udział w uroczystości przy kamiennym krzyżu. który został wybudowany w 2020 roku. Na pomniku jest też napis w języku litewskim „Wojownikom za wolność“. Uczestnicy uroczystości postawili przy nim znicze i kwiaty. Wieczorem w miejscowym kościele parafialnym odbędzie się msza w intencji bohaterów tej tragedii.

Wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski przypomina, że 31 lat temu, kiedy doszło do starć w Wilnie, był studentem na litewskiej uczelni. Wówczas, po 13 stycznia, przez 5 dni brał udział w demonstracjach przy litewskim parlamencie. W tym czasie Litwini z Puńska 13 stycznia 1991 roku zgromadzili się w urzędzie gminy, by razem czekać na informacje z Wilna i w taki sposób wspierać rodaków. Organizowali także dla nich pomoc humanitarną.

JB

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe