W lesie pod Rygolem powstało miejsce Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej (zdjęcia)

  • 18.11.2021, 15:58
W lesie pod Rygolem powstało miejsce Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej…
Nowe miejsce pamięci o ofiarach  Obławy Augustowskiej z Lipca 1945 roku powstało wraz z leśnym parkingiem  w otoczeniu boru sosnowego  Puszczy Augustowskiej na rozjeździe leśnych dróg  "Kopanej Linii"  i drogi  "Kurzyniec" (droga Giby – Rygol).

Pomysł budowy tego miejsca zrealizował Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku przy współpracy z Nadleśnictwem Pomorze.

W tym historycznym miejscu postawiono krzyż dębowy przeniesiony z Golgoty Gibiańskiej. Pod krzyżem znajduje się postać zadumanego Chrystusa Frasobliwego umieszczonego na granitowym postumencie. Obok postaci znajduje się dzwon jako "Głos wołający o prawdę" z napisem "Obława Augustowska Lipiec 1945" ze znakiem Polski Walczącej. Natomiast z tyłu dzwonu napis brzmi "Wierni Bogu i Polsce" wraz z symbolem herbowego orła. Znajdujący się również na miejscu obeliskowy głaz informuje o tym historycznym miejscu. Całość wieńczy maszt z biało- czerwoną flagą.

Na tym niedużym miejscu znajduje się wiata wypoczynkowa wraz ze stanowiskami dla rowerów i miejscem, gdzie można doładować komórkę. Miejsce to działa na wyobraźnię i przypomina nam wydarzenia sprzed prawie osiemdziesięciu lat. Jest to miejsce, z którego Ofiary Obławy Augustowskiej w Lipcu 1945 roku były wywożone przez sowieckie NKWD na miejsce straceń. Możliwe, że miejsce stracenia i wiecznego spoczynku tych osób znajduje się w pobliżu granicy, po stronie białoruskiej. Strona polska od wielu lat prowadzi starania o ustalenie losów osób zaginionych w Obławie.

Te nowe miejsce jest ważnym elementem w utrzymaniu pamięci o wydarzeniach związanych z Obławą Augustowską z Lipca 1945 roku i zdecydowanie przyczyni się do podniesienia historycznej świadomości ludzi odwiedzających ten skrawek historii na terenie leśnym Puszczy Augustowskiej Nadleśnictwa Pomorze.

Tekst i fot. Leszek Przeborowski

html_html

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe