Sejneńskie ołtarze w rejestrze podlaskich zabytków

  • 20.10.2021, 14:37 (aktualizacja 20.10.2021, 14:43)
Sejneńskie ołtarze w rejestrze podlaskich zabytków
Podlaski Konserwator Zabytków zdecydowała o wpisaniu do rejestru zabytków województwa podlaskiego dwóch ołtarzy oraz elementów ich wyposażenia znajdujących się w XVII-wiecznej Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach.

Nowe zabytki to dwa murowane ołtarze bazyliki oraz ich elementy - dwa tabernakula oraz rzeźba Serca Jezusa, znajdująca się w kaplicy Serca Jezusowego tej świątyni.

Ołtarz znajdujący się w kaplicy Serca Jezusowego powstał pod koniec XIX w. W jego niszy znajduje się rzeźba - Serce Jezusa. Postać Chrystusa ubrana jest w długie szaty oraz płaszcz przerzucony przez ramię. Dłonie złożone na piersi wskazują na „serce gorejące”. Bezpośrednio na mensie ołtarza ustawione jest drewniane tabernakulum. W jego centralnej części umieszczone są prostokątne drzwiczki z motywem kielicha z hostią z monogramem IHS, kotwicą oraz krzyżem.

Z kolei drugi ołtarz wraz z tabernakulum w kaplicy Matki Bożej powstał w drugiej połowie XIX w. W centralnej części nastawy umieszczona jest figura Matki Bożej. Po obu stronach niszy znajdują się dwie pary kolumn, pomiędzy którymi umieszczone są rzeźby. Ołtarz jest bogato dekorowany elementami ornamentalnymi oraz motywami roślinnymi, natomiast w zwieńczeniu tabernakulum umieszczony został motyw baranka w glorii.

„Opisane obiekty posiadają wartości artystyczne. Wykonane są z niezwykłym wyczuciem formy, doboru detalu oraz proporcji. Mimo zróżnicowania stylistycznego poszczególnych obiektów, wkomponowują się one we wnętrze sejneńskiej świątyni. Zabytki wyróżniają się wysokim poziomem opracowania świadczącym o biegłości warsztatu, w którym powstały. Dbałość w doborze detalu oraz precyzja jego opracowania podkreśla ich wartości zabytkowe” - powiedziała podlaski konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny został zbudowany w latach 1610–19 w stylu późnorenesansowym przez dominikanów, którzy zostali sprowadzeni do Sejn w 1602 r. z Wilna.

W latach 1760-79 miała miejsce przebudowa kościoła polegająca na wydłużeniu korpusu świątyni oraz budowie monumentalnej fasady. W 1804 r. po kasacie zakonu kościół przekształcono w parafialny.

Podczas II wojny światowej obiekt nie odniósł poważniejszych strat. W 1973 roku świątynia na mocy bulli papieża Pawła VI otrzymała tytuł Bazyliki Mniejszej Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Od 1979 r. znajduje się w rejestrze zabytków województwa podlaskiego.

JB

html_html

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe