Niezłomni bohaterami filmu i książki

  • 15.09.2021, 17:33
Niezłomni bohaterami filmu i książki
W Ośrodku Kultury w Sejnach miała miejsce premiera filmu o Sybirakach, żołnierzach Armii Krajowej i świadkach Obławy Augustowskiej. Ich wspomnienia spisano także w książce.

Wspomnienia kilkunastu świadków historii od dziś można oglądać w filmie "Bohaterowie Niezłomni wspomnienia", który powstał w Sejnach. Przez kilkadziesiąt lat historia o nich milczała. Teraz bohaterowie Niezłomni stawiani są za wzór.

Jak powiedział Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski: "Osoby bezpośrednio doświadczające tych wydarzeń odchodzą od nas, stąd też ważne jest żebyśmy o tym mogli porozmawiać poprzez utrwalenia chociażby w filmie, w książce.
„W filmie jest 13 wywiadów opowiadań o różnym przekroju, mamy żołnierzy WiN-u, mamy też Sybiraków, żołnierzy AK i współcześnie tych, co walczyli w okresie solidarności - powiedziała Barbara Kuklewicz, pomysłodawczyni filmu.
Stowarzyszenie Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Sejnach nie tylko nagrało film. Wspomnienia Niezłomnych zostały także spisane i wydane.
Film za kilka dni będzie dostępny w internecie. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

W promocji filmu i książki wzięło udział ponad 100 osób, byli przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej , udział wziął  wojewoda  podlaski Bohdan Paszkowski, Starosta Powiatu Sejneńskiego Maciej Plesiewicz, wójtowie, samorządowcy, radni, Piłsudczycy, leśnicy, dyrektorzy szkół, nauczyciele, młodzież klas mundurowych, Klub Historyczny im. Armii Krajowej, księża, siostry zakonne, przedstawiciele parlamentarzystów a przede wszystkim Bohaterowie filmu, książki oraz ich rodziny. Uroczystość była także okazją do wręczenia za kultywowanie pamięci Medali PRO PATRIA i PRO BONO POLOGNE. 

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe