46. rocznica koronacji Cudownej Figury Matki Boskiej Sejneńskiej (wśród zdjęć archiwalne z kard. Karolem Wojtyłą)

  • 07.09.2021, 09:35 (aktualizacja 07.09.2021, 09:44)
46. rocznica koronacji Cudownej Figury Matki Boskiej Sejneńskiej (wśród… Fot. FB KSM Parafii Sejny
W sobotę i niedzielę w Bazylice Mniejszej w Sejnach wierni obchodzili 46. rocznicę koronacji Cudownej Figury Matki Boskiej Sejneńskiej.

W sobotę odbyło się uroczyste przeniesienie figury z kaplicy do ołtarza głównego i otwarcie jej wnętrza. W niedzielę o godz. 12.00 odbyła się suma odpustowa w języku polskim i litewskim z procesją eucharystyczną po Placu św. Agaty.

Inicjatorem koronacji w latach 70. był ówczesny proboszcz, ks. Stanisław Rogowski. Jego starania doprowadziły do uzyskania zgody ze strony papieża Pawła VI. 6-7 września 1975 roku figura Matki Boskiej Sejneńskiej z Dzieciątkiem została uroczyście koronowana. Uroczystości poprowadzili metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, oraz prymas Polski Stefan Wyszyński.  Modlitwy przygotowujące do koronacji prowadzili dominikanie. Sejny nawiedziły wówczas setki pielgrzymów, wszyscy brali udział w mszy na błoniach za klasztorem podominikańskim, w którym wtedy mieściło się technikum rolnicze.
Słynąca z cudów figura Matki Boskiej z lipowego drewna pochodzi z okresu średniowiecza. Powstała najprawdopodobniej w gdańskim warsztacie w XV wieku, na zamówienie krzyżackich zakonników. Postać jednego z nich widać na wewnętrznym skrzydle szafkowej statui. W 1603 roku do Sejn miał ją  przywieźć z Królewca (dziś Kaliningrad) założyciel Sejn, Jerzy Grodziński. Istnieje legenda o tym, że figura Matki Boskiej kilkakrotnie zabierana do Grodna na czas budowy kościoła, za każdym razem powracała  tutaj w cudowny sposób. Pierwotnie była umieszczona w drewnianym kościele przy dzisiejszej ul. Strażackiej, po wybudowaniu przez dominikanów kościoła klasztornego została przeniesiona. Niegdyś zdobiła ołtarz główny, następnie stanęła w niszy bocznej kaplicy, jej poświęconej. Dziś jest z niej przenoszona tylko w wyjątkowych okolicznościach. Taką było też 40-lecie koronacji. Prymas Wyszyński 40 lat temu pozostawił wpis w księdze pamiątkowej, w którym zezwala na otwieranie szafkowej figury w święta kolegiackie, parafialne i pielgrzymie. Statua jest bezcennym zabytkiem. Do dziś w Europie zachowało się tylko kilka takich tryptykowych rzeźb sakralnych. 

Archiwalne zdjęcia pochodzą ze strony Archiwum Miejsko-Gminnego w Sejnach

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe