Sejny: Atak na synagogę, użyto wody święconej i atrybutów religijnych

  • 01.09.2021, 20:34 (aktualizacja 01.09.2021, 21:37)
Sejny: Atak na synagogę, użyto wody święconej i atrybutów religijnych
W środę, 1 września przed sejneńską synagogą doszło do dziwnej sytuacji. Jedna z kobiet zaatakowała drzwi i schody synagogi polewając je wodą święconą.

 

W Białej Synagodze w Sejnach od lat nie odbywają się żadne żydowskie uroczystości religijne. Za czasów PRL komuniści zbeszcześcili to miejsce, wykorzystując je jako magazyn do nawozów rolniczych. Od ok. 30 lat obiekt jest wykorzystywany do celów kulturowych przez Fundację Pogranicze - sztuk, kultur narodów. Mieści się tam Galeria Biała Synagoga.

1 września grupa osób zrobiła dziwny happening przed budynkiem synagogi. Kobieta polewała drzwi i schody synagogi wodą święconą z plastikowej butelki. Z kolei mężczyzna przez megafon wołał - "Boże otwórz wyznawcom Talmudu oczy na prawdziwego Boga".

Atakujący synagogę przyjechali z platformą samochodową, na której ustawiono wizerunek Jezusa Chrystusa z napisem „Jezus Chrystus Król Polski”. Demonstrujący mieli też ze sobą krzyże.

Jeden z mężczyzn miał napis na skafandrze "diakonia pielgrzyma”.

JB

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Grzegorz
Grzegorz 04.09.2021, 20:47
Jestem katolikiem i ta akcja pod budynkiem synagogi w Sejnach jest dla mnie profanacją symboli religijnych Kościoła Rzymskokatolickiego. Stanowi to rażącą obrazę moich uczuć religijnych. W związku z powyższym wnoszę do organów ścigania o wszczęcie postępowania wobec osób profanujących zgodnie z art. 196 Kodeksu Karnego.
Przemysław Wiszniewski
Przemysław Wiszniewski 03.09.2021, 09:53
POLEWANIE WODĄ ŚWIĘCONĄ SYNAGOGI
W Sejnach grupa dewotów katolickich zaatakowała budynek synagogi. Synagoga sejneńska, z racji braku religijnych Żydów tamże, pełni rolę ośrodka kultury, w którym Fundacja Pogranicze Kultur organizuje koncerty, prelekcje i wernisaże.
Budynek jest piękny i okazały. Za komuny pełnił rolę magazynu nawozów sztucznych, zresztą to tradycja hitlerowska, bo i za nazistów obiekty sakralne taką rolę pełniły. Synagoga bez Tory wewnątrz nie może być sprofanowana, bo przestaje być bożnicą w momencie wyprowadzenia Tory.
Grupa agresorów sejneńskich postanowiła mimo wszystko zademonstrować udział w wyimaginowanej wojnie religijnej. Jedna z pań polewała drzwi synagogi wodą "święconą" z butelki typu PET.
Na sztandarze przydźwigano portret Chrystusa, jak wiemy: króla żydowskiego, więc w koronie, czy też raczej papieskiej tiarze. Po tym, co o nim napisano i po jego cytatach, sądzę, że obraziłby się śmiertelnie na ów zbytek, a przy okazji zdziwił, że jest jednak królem Polski, bo wszak zapewniał, że królestwo jego nie jest z tego świata...
Odkąd jednak rządzi tu Kaczyński, faktycznie można powiedzieć, że nasz kraj jest nie z tej ziemi, więc może demonstranci nie za bardzo się omylili.
Skandowano również zdanie: "Boże otwórz wyznawcom Talmudu oczy na prawdziwego Boga!", co wydaje się postulatem konfrontacyjnym i utrwalającym animozje pomiędzy Bogiem żydowskim a Bogiem katolickim, którzy próbują jednakowoż trwać w chmurach we wzajemnym poszanowaniu i tolerancji.
Biała Synagoga warta jest ze wszech miar odwiedzenia, bo godna jest podziwu i jednocześnie pokazuje skalę mniejszości żydowskiej w II RP w tamtym rejonie. Fundacja Pogranicze Kultur jest nader zacną organizacją, która czyni wysiłki, by uchronić od zapomnienia dziedzictwo kulturowe, na które składają się wątki katolickie, żydowskie, ewangelickie i cerkiewne.
Przemysław Wiszniewski
TeresaP
TeresaP 03.09.2021, 02:20
Jezus byl Zydem i jego milosierny stosunek do biednych i chorych jest uniwersalny. Polacy atakujacy synagoge to akt godny pokrecenia glowa ze zdziwienia, ze ci ludzie nie maja pojecia co robia.
polani
polani 02.09.2021, 10:08
Ciemnota polska , Jezus i mamusia Jego byli Zydami chodzili do Synagogi i nie mowia po polsku
Max
Max 02.09.2021, 09:40
milowymi krokami do kraju wkracza średniowiecze

Pozostałe