Mniejszość litewska obchodzi Dzień Koronacji Króla Mendoga

  • 06.07.2021, 13:16
Mniejszość litewska obchodzi Dzień Koronacji Króla Mendoga
Litwini mieszkający w Polsce obchodzą we wtorek w Sejnach i w Puńsku Święto Koronacji Króla Mendoga, pierwszego króla litewskiego uznawanego przez Litwinów za twórcę państwa litewskiego.

Król Mendog żył w latach 1203-1263 i to jego uważa się za założyciela Wielkiego Księstwa Litewskiego. Mendog był władcą Litwy, który scentralizował rozproszone księstewka i zapoczątkował chrześcijaństwo na Litwie. Według litewskich historyków do koronacji Mendoga doszło 6 lipca 1253 r. w Wilnie. Litwini od wielu lat obchodzą w swoim kraju 6 lipca jako święto państwowości Litwy. To na Litwie dzień wolny od pracy.

Na pograniczu polsko-litewskim w Sejnach o godz. 19.00 w Domu Litewskim odbędzie się koncert z tej okazji a godzinę później Litwini udadzą się pod pomnik biskupa Antanasa Baranauskasa, gdzie odśpiewają hymn Republiki Litewskiej. Podobnie będzie w Puńsku. Tam mieszkańcy tej miejscowości również o godz. 20.00 odśpiewają hymn przy Domu Kultury Litewskiej.

Do XIII w. tereny Litwy zamieszkiwały liczne plemiona, które nie tworzyły zwartego organizmu państwowego. W obliczu zagrożenia ze strony zakonów kawalerów mieczowych i zakonu krzyżackiego Mendogowi udało się zjednoczyć ziemie litewskie i skupić władzę w jednym ręku. Król Mendog był księciem Litwy w latach 1236-1253, potem królem w latach 1253 -1263. Zginął w 1263 r. w wyniku spisku książąt pod przywództwem Downuta z Nalszczan i Trenioty, którzy nienawidzili Mendoga za jego twarde i krwawe rządy. Po jego śmierci Litwa znalazła się w stanie rozpadu.

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe