Jest akt oskarżenia ws. znieważenia cmentarza staroobrzędowców

  • 10.06.2021, 10:13
Jest akt oskarżenia ws. znieważenia cmentarza staroobrzędowców
Prokuratura Rejonowa w Sejnach skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko czterem mieszkańcom powiatu sejneńskiego za znieważenia miejsc pochówku cmentarza staroobrzędowców we wsi Białogóry w gminie Giby.

Oskarżeni to pracownicy budowlani, którzy wykonywali prace na prywatnej działce w Białogórach. Na działce znajduje się też zabytkowy cmentarz staroobrzędowców.

Latem 2020 roku na posesji, która ma status działki rekreacyjno-wypoczynkowy z naruszeniem prawa rozpoczęto prace budowlane. Wówczas znaleziono tam ludzkie kości. Policja zabezpieczyła je. Wykonała również dokumentację fotograficzną dotyczącą ówczesnego stanu cmentarza.

Właściciele posesji tłumaczyli w tym czasie w specjalnym oświadczeniu, że zamierzali uprzątnąć zaniedbaną działkę. Dlatego rozpoczęli prace porządkowe, polegające na oczyszczeniu działki z karczy, krzaków i starej dzikiej trawy. Przekonywali, że kupując działkę w 2016 roku nie wiedzieli o istnieniu cmentarza.

Prokuratura wszczęła śledztwo i postawiła zarzuty znieważenia miejsc pochówku czterem osobom.

Znieważenie miało polegać na wykonywaniu robót budowlanych i naruszeniu 22 jam grobowych i usunięciu szczątków ludzkich z 10 grobów” – powiedział prokurator rejonowy w Sejnach Rafał Haraburda.

Za znieważenie zwłok grozi do 2 lat więzienia.

JB

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe