Zniszczony cmentarz staroobrzędowców w Olszance k. Sejn

  • 21.05.2021, 09:44
Zniszczony cmentarz staroobrzędowców w Olszance k. Sejn
Nieznani sprawcy zniszczyli cmentarz staroobrzędowców we wsi Olszanka k. Sejn. Prokuratura Rejonowa w Sejnach wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Prokurator rejonowy w Sejnach Rafał Haraburda poinformował, że nieznani sprawcy naruszyli teren cmentarza staroobrzędowego. Sprawca nielegalnie poszerzając drogę w miejscowości Olszanka w gm. Sejny podciął skarpę spod której odsłonięte zostały szczątki ludzkie. O zniszczeniu poinformował Wojewódzki Konserwator Zabytków w Białymstoku. Prokuratura bada sprawę, a policja szuka sprawców. To pierwszy cmentarz staroobrzędowców, który powstał na tym terenie w XVIII wieku.

W sierpniu ubiegłego roku we wsi Białogóry w gm. Giby także znaleziono kilkanaście ludzkich kości na terenie prywatnej działki, gdzie jest zabytkowy cmentarz. Działka ma status rekreacyjno-wypoczynkowy. Latem na posesji właściciele bez zezwolenia rozpoczęli prace budowlane.

Właściciele posesji tłumaczyli w specjalnym oświadczeniu, że zamierzali uprzątnąć zaniedbaną działkę. Dlatego rozpoczęli prace porządkowe, polegające na oczyszczeniu działki z karczy, krzaków i starej dzikiej trawy. Przekonywali, że kupując działkę w 2016 roku nie wiedzieli o istnieniu cmentarza.

Prokuratura Rejonowa w Sejnach w lutym postawiła czterem pracownikom budowlanym zarzuty znieważenia miejsc pochówku cmentarza staroobrzędowców. Wszyscy nie przyznali się do winy.

Oba cmentarze są wpisane do rejestru zabytków. Za znieważenie zwłok grozi do 2 lat więzienia.

JB

html_html

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe